Czytaj dalej

Kim jest psychodietetyk i kiedy warto zasięgnąć pomocy u takiego specjalisty?

Psychodietetyk w swojej pracy wykorzystuje wiedzę z psychologii i dietetyki, aby pomóc swoim pacjentom mającym problem z zakresu żywienia oraz ze zmianą nawyków żywieniowych. Obecnie dane wskazują, że podłoże psychologiczne może być czynnikiem odpowiedzialnym za wiele poważnych chorób związanych z żywieniem. Jedną z nich jest otyłość. Istnieje wiele badań, które pokazują, że otyłość może być skorelowana z czynnikami psychologicznymi jak m.in.:

  • zaburzenia mechanizmu samoregulacji, które są odpowiedzialne za brak umiejętności utrzymania kontroli na ilością spożywanego jedzenia,
  • braku umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz stresem – często zdarza się, że sam fakt odczuwania trudnych emocji jest dla osoby tak nieprzyjemny, że stara się ona zagłuszyć je poprzez jedzenie.

Pomoc psychodietetyka może okazać się bezcenna, kiedy poziom motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych i stylu żywienia spada. Na samym początku zmiany motywacja jest wysoka, ale z biegiem czasu spada. Dotyczy to każdego pacjenta podejmującego zmianę w nawykach żywieniowych, w tym rodzica starającego się odżywiać lepiej nie tylko siebie, ale i swoje dziecko.
W przypadku pacjenta zmagającego się z otyłością, kiedy efekty zmiany przestają być tak spektakularne, motywacja również spada. W tym czasie wielu pacjentów rezygnuje z dalszego dążenia do celu i powraca do starych nawyków żywieniowych. W takim przypadku kluczową kwestią jest podtrzymanie motywacji i przetrwanie trudnego momentu dzięki wsparciu psychodietetyka.