Gordonki – Poznań i okolice

(zajęcia dla dzieci w wieku 0-4 lat)

Gordonki –  to zajęcia muzyczne dla małych dzieci od pierwszych miesięcy życia do 3 lat z opiekunami. Program zajęć oparty jest na solidnych naukowych podstawach teorii uczenia się muzyki, opracowanej przez Edwina Eliasa Gordona i zakłada, że muzykę przyswajamy tak jak język.

Dlatego podczas zajęć śpiewamy i recytujemy, w różnorodnych kontekstach skal, rytmów, stylów muzycznych. Głównym celem zajęć jest rozwijanie zdolności muzycznych dzieci, aby mogły swobodnie posługiwać się muzyką w przyszłości – przede wszystkim dla ich własnej przyjemności. Korzyści są jednak dużo większe – dzięki wczesnemu kontaktowi z muzyką u małych dzieci tworzą się nowe połączenia nerwowe.

To z kolei przekłada się na większą sprawność intelektualną, ułatwiając tym samym nabywanie nowych doświadczeń poznawczych w ciągu całego życia. Udział w zajęciach jest równie korzystny dla rodziców – mają oni okazję zrelaksować się podczas wspólnego muzykowania, nauczyć nowych piosenek i wierszyków, doświadczyć muzyki z pozycji dziecka, a także nauczyć się twórczych zabaw muzycznych do wykorzystania w domu!

Wskazówki dla rodziców na zajęcia zabieramy ze sobą wygodny strój i miękkie kapcie lub skarpetki (dla siebie i dziecka) przychodzimy z nastawieniem ukierunkowanym na doświadczenie twórczego relaksu, nie potrzebujemy używać słów, posługujemy się językiem muzyki – śpiewając i rytmizując dokładnie tyle, na ile mamy ochotę. Stosujemy zasadę dobrowolności wobec siebie i wobec dzieci – każdy ma prawo być obserwatorem i włączyć się aktywnie w przebieg zajęć w dogodnym dla siebie momencie.

Smoczek-uspokajacz może utrudniać dziecku aktywne muzyczne odpowiedzi, pozwalamy dziecku reagować spontanicznie i samodzielnie na muzykę – krótkie krzyki, piski, westchnięcia, tupanie, chodzenie po sali nie przeszkadzają w prowadzeniu zajęć, ale są jedynie wyrazem naturalnej potrzeby dziecka do aktywności muzycznej (niepożądany jest wyłącznie nadmierny hałas i zachowania agresywne).

Fragmenty ciszy są czasem nasłuchiwania spontanicznych odpowiedzi dzieci, dlatego nie przerywamy ich, kołyszemy dziecko, we własnych ramionach (na stojąco lub siedząco) lub tańczymy z nim w rytm muzyki, jeśli tylko ma ono na to ochotę.

Nasłuchujemy w lub domu śpiewu dziecka – nawet jeśli dziecko nie włącza się w przebieg zajęć, nieustannie słucha i uczestniczy w tym, co się dzieje; właśnie dlatego na jego własne próby trzeba czasem cierpliwie poczekać

Prowadząca: Teresa Wosicka

Zajęcia trwają: 40 min

Zajęcia z opiekunem.

Cena zajęć: Sprawdź na naszej stronie. Zniżka dla rodzeństwa 25%. Udział rodzica bezpłatny.

Wiek uczestników: 0-4 lat

Liczba miejsc ograniczona.

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@samo-dzielni.pl / 888202604


Rezerwuj online