Design Thinking- o kreatywnym sposobie rozwiązywania problemów

XXI wiek to czas szybkich przemian w zakresie komunikacji, wymiany informacji, technologizacji życia codziennego. Zmienia się to, jak żyjemy, jak, jak się uczymy.

W ostatnim czasie zmienia się także sposób, w jaki podejmujemy decyzje oraz rozwiązujemy problemy. Design Thinking jest jedną z metod, która pozwala to robić w kreatywny sposób.

Design Thinking, zwany po polsku myśleniem projektowym to metoda twórczego rozwiązywania problemów. Jej celem jest tworzenie innowacyjnych usług lub produktów, które idealnie trafiają w potrzeby odbiorców. Design Thinking to przede wszystkim nastawienie. Sposób myślenie, dzięki któremu nie boimy się eksperymentować, uczyć na błędach, bawić, udoskonalać, testować i myśleć odważnie.

Design, nawet dziś, kojarzony jest głównie z przedmiotami użytkowymi lub sztuką. Dziś, jednak to także sposób projektowania innowacji i rozwiązywania problemów. Dzięki takiemu podejściu każdy z nas może być kreatywny, a metoda Design Thinking daje nam konkretne wskazówki jak to robić.

Zaprezentowany poniżej schemat działania wywodzi się z Uniwersytetu Stanford i opiera się na 5 etapach:

EMPATYZACJA: zrozumienie potrzeb , projektujesz oraz przyjęcie jej perspektywy, wczucie się w jej pozycje, zauważenie potrzeb, pragnień. 

DEFINICJA: określenie konkretnego problemu, nad jakim będziemy pracować, dzieje się to na podstawie wcześniejszego etapu empatyzacji. 

IDEACJA: tworzenie wielu rozwiązań, proponowanie różnych sposobów na pomoc. 

PROTOTYPOWANIE: tworzenie nieskomplikowanych prototypów oraz weryfikowanie ich skuteczności, eksperymentowanie z możliwymi rozwiązaniami. 

TESTOWANIE: zdobycie informacji zwrotnej by albo zakończyć proces albo udoskonalić swój pomysł.

Tak zaprezentowane kroki mogą wydawać się zbyt abstrakcyjne i trudne do zrozumienia. W istocie chodzi przede wszystkim o nazwanie problemu, z jakim się mierzymy, tworzenie dużej ilości możliwych rozwiązań, skonstruowanie prototypu, który można przetestować oraz wprowadzenie dodatkowych zmian, jeżeli są niezbędne.

Dla jeszcze lepszego zrozumienia tego procesu warto po prostu wziąć w nim udział i przejść wszystkie jego kroki- warsztaty z Design Thinking już niedługo w naszej pracowni.

Problemy, jakie stawia przed nami dzisiejszy świat, wymagają, abyśmy myśleli jak projektanci. Dzięki metodzie Design Thinking nie tylko uczymy się podchodzić do problemów jak do wyzwań, ale dajemy sobie szansę na bycie kreatywnymi, zwłaszcza jeżeli do tej pory uważaliśmy, że kreatywność to cecha wrodzona artystów ;).

Z wykształcenia i zamiłowania nauczyciel wychowania i nauczania początkowego, absolwentka doradztwa zawodowego na UAM oraz dydaktyki nauczania języka angielskiego na WSJO w Poznaniu.

Dodaj komentarz